راهبردهای توسعه بوم‌آورد و آموزه‌های توسعه پایدار

انتشار کتاب «راهبردهای توسعه بوم‌آورد و آموزه‌های توسعه پایدار»

کتاب «راهبردهای توسعه بوم‌آورد و آموزه‌های توسعه پایدار» اثر اینیاس زاکس و بنیامی لیزان با ترجمه ترجمه حمید نوحی منتشر شد.

واژه «توسعه بوم‌آورد» از سال ۱۹۷۲ به بعد در فرایند رشد و تکامل مضامین و مفاهیم خود با سرعت زیادی در ادبیات توسعه رایج شد.

هدف این نظریه که هم گرایشات بوم‌پرستانه افراطی و رویایی، و هم اقتصاد سالاری غیرانسانی را به طور یکسان طرد می‌کند، و در عین حال خواهان همبستگی افقی (در زمان موجود) با نسل‌های حاضر و همبستگی عمودی با نسل‌های آینده است، عبارت است از هماهنگ کردن اهداف اجتماعی-اقتصادی با شرایط و اقتضائات سرزمینی و بومی.

عملی شدن این رویکرد مستلزم تجدید نظر اساسی و همزمان در سبک زندگی و نوع مصرف، اسلوب‌های فنی رایح و تقلیدی، روش‌های غیر خردمندانه کاربرد منابع، انرژی و فضاء و بالاخره تجدید نظر در ساهتارهای تشکیلاتی و اجرایی است.

مطلب پیشنهادی

در جست‌و‌جوی الگوی ایرانی توسعه

کتابی نو و متفاوت در حوزه مطالعات توسعه ایران: «در جست‌و‌جوی الگوی ایرانی توسعه»

هر بخش از بخش‌های هیجده‌گانه کتاب موضوع مستقلی است که به نوعی چکیده و ماحصل نگاه ارایه‌دهنده آن به مقوله توسعه در ایران و چالشها و راهکارهای آن است. بنابراین، مطالعه هر بخش می‌تواند مسقل و مجزای از مطالعه سایر بخش‌ها صورت گیرد و از این جهت رعایت ترتیب خاصی برای مطالعه مد نظر نیست و مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد. اما با وجود این، از آنجا که محور مشترک همه مباحث و بخش‌های کتاب تمرکز بر وضعیت ایران و موانع توسعه آنست با خواندن و تامل در مفاد همه بخش‌هاست که می توان به نگاهی جامع تر در این زمینه دست یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.